{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Man ACC 5e sol16-08 - x 250,000 200,000 Toxic releases...

Info icon This preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Cost Management Hansen and Mowen Ex 16-8 Name: SOLUTION Enter the appropriate numbers in the shaded cells in columns D and F. 1) Activity Cost / Units Activity Rate Packaging $1,518,750 / 3,037,500 = $0.50 per pound Energy $600,000 / 750,000 = $0.80 per Kwh Toxic release $112,500 / 1,125,000 = $0.10 per pound Pollution $1,050,000 / 375,000 = $2.80 per MHr Engineering $450,000 / 15,000 = $30.00 per eng. hr. Treatment $303,750 / 3,037,500 = $0.10 per pound Activity Org AB Org XY Packaging: Rate x Units $0.60 x 2,025,000 $1,215,000 $0.60 x 1,012,500 $607,500 Energy: $0.80 x 500,000 400,000 $0.80
Image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: x 250,000 200,000 Toxic releases: $0.10 x 937,500 93,750 $0.10 x 187,500 18,750 Pollution control: $2.80 x 300,000 840,000 $2.80 x 75,000 210,000 Engineering: $30.00 x 11,250 337,500 $30.00 x 3,750 112,500 Total $2,886,250 $1,148,750 Divided by pounds produced 7,500,000 18,750,000 Unit cost $0.385 $0.0613 2) Org AB Org XY Total Before * $4,065,000 $1,710,000 $5,775,000 After 2,886,250 1,148,750 4,035,000 Total $1,178,750 $561,250 $1,740,000 Pounds / 7,500,000 18,750,000 Unit savings $0.1572 $0.0299...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern