5e sol16-07

5e sol16-07 - Energy $1.00 x 1,125,000 $1,125,000 Energy:...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Cost Management Hansen and Mowen Ex 16-7 Name: SOLUTION Enter the appropriate numbers in the shaded cells in columns D and F. 1) Activity Cost / Units Activity Rate Packaging $3,375,000 / 3,375,000 = $1.00 per pound Energy $900,000 / 1,125,000 = $0.80 per Kwh Toxic release $450,000 / 2,250,000 = $0.20 per pound Pollution $1,050,000 / 375,000 = $2.80 per MHr Activity Org AB Org XY Packaging: Rate x Units Materials $1.00 x 2,250,000 $2,250,000
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Energy $1.00 x 1,125,000 $1,125,000 Energy: Materials $0.80 x 750,000 600,000 Energy $0.80 x 375,000 300,000 Toxic releases: Materials $0.20 x 1,875,000 375,000 Energy $0.20 x 375,000 75,000 Pollution control: Materials $2.80 x 300,000 840,000 Energy $2.80 x 75,000 210,000 Total $4,065,000 $1,710,000 Divided by pounds produced 7,500,000 18,750,000 Unit cost $0.542 $0.0912...
View Full Document

This note was uploaded on 12/02/2009 for the course ACC 202 taught by Professor Scottcohen during the Spring '09 term at NC Wesleyan.

Ask a homework question - tutors are online