320-HW7 - BRAE 340 Irrig. Water Management HW 7 - IE &...

Info iconThis preview shows pages 1–6. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
BRAE 340 Irrig. Water Management Name: HW 7 - IE & DU (only odd numbered problems will be graded) [F] 1. T/F: Spray loses for under tree sprinklers range from 4-6%. Explanation See page E-5. Spray losses from hand move sprinklers are 4-6% [F] 2. T/F: Excess costs for water and energy, but decreased costs for drainage, are likely consequences of low on-farm AE's. Explanation Low AE's mean applying excess water. Water and energy costs would increase. More deep percolation would mean an increase drainage costs as well. [F] 3. T/F: DU must be at least 90% to have an IE above 100%. Explanation It is impossible to have an AE above 100% [T] 4. T/F: If an entire field is under-irrigated, the water beneficially used is equal to the average depth applied. Explanation If all is under-irrigated, Dmax is less than SMD --> no deep percolation So beneficial use = amount stored = all that infiltrates = Dave. Solution Key
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
[D] 5. Given: Soil moisture depletion = 6.01 inches; average infiltration = 8.49 inches; DU = 61.8%. Which one of the phrases below best describes the irrigation on this field? A) impossible to tell B) perfect irrigation timing C) entire field is under irrigated D) field has both under and over irrigation E) entire field is over irrigated Explanation Dave = 8.49 inches Dmin = Dave x DU/100 = 8.49 x 61.8% = 5.25 inches Dave - Dmin = 8.49 - 5.25 = 3.24 inches Dmax = Dave + 3.24 = 8.49 + 3.24 = 11.73 inches SMD = 6.01 in --> SMD is between Dmin and Dmax Some over irrigation, Some under irrigation -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 0 100 % Area -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 SMD = 6.01 Infiltrated Amounts Dmin = 5.25 Dave = 8.49 Dmax = 11.73
Background image of page 2
[D] 6. Given: Soil moisture depletion = 5.25 inches; average infiltration = 8.02 inches; DU = 65.5%. Which one of the phrases below best describes the irrigation on this field? A) entire field is under irrigated B) entire field is over irrigated C) impossible to tell D) perfect irrigation timing E) field has both under and over irrigation Explanation Dave = 8.02 inches Dmin = Dave x DU/100 = 8.02 x 65.5% = 5.25 inches Dave - Dmin = 8.02 - 5.25 = 2.77 inches Dmax = Dave + 2.77 = 8.02 + 2.77 = 10.79 inches Dmin = 5.25 = SMD Since SMD = Dmin --> Perfect Irrigation Timing -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 0 100 % Area -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 SMD = 5.25 Infiltrated Depths Dmin = 5.25 Dave = 8.02 Dmax = 10.79
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
[B] 7. Given: Applied water = 8.4 inches, evaporation loss = 4 %, DU = 77 %, Average infiltration = 5.7 inches, ETc = 0.24 in/day, SMD = 3.51 inches. What is the runoff expressed in inches? A) 1.94 inches B) 2.36 inches C) 2.65 inches D) 1.29 inches E) 1.54 inches Solution: Total loss = gross application - average infiltrated Total loss = 8.4 - 5.7 = 2.70 inches Also, total loss = evap loss + runoff loss So, runoff loss = total loss - evap loss evap loss = 4 % x gross = 4 % x 8.4 inches = 0.34 in runoff = total loss - evap loss = 2.70 - 0.34 inches = 2.36 in [D] 8. Given: Applied water = 6.5 inches, evaporation loss = 7 %, DU = 76 %, Average infiltration = 4.2 inches, ETc = 0.22 in/day, SMD = 3.28 inches. What is the maximum number of days between irrigations? A) 21 days B) 24 days C) 17 days D) 14 days E) 19 days Solution: Dmin = 3.192 inches; ETc = 0.22 in/day Days between irrigations = (3.192 inches)/(0.22 in/day) = 14.5 days [Round DOWN to nearest whole number of days] --> 14 days -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 0 100 % Area -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 Total PI Loss = 2.70 Evap Loss = 0.34 Runoff Loss = 2.36 SMD = 3.51 Infiltrated Amounts Dmin = 4.39 Dave = 5.7 Dmax = 7.01
Background image of page 4
[A] 9. Having excellent DU, poor AE and no uncollected runoff implies which of the following?
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 6
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 13

320-HW7 - BRAE 340 Irrig. Water Management HW 7 - IE &...

This preview shows document pages 1 - 6. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online