ch07 - SOLUTIONS TO EXERCISESSET B EXERCISE 7-1B (a) Reject...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
SOLUTIONS TO EXERCISES—SET B EXERCISE 7-1B (a) Reject Order Accept Order Net Income Ef- fect Revenues Materials ($0.50) Labor ($1.20) Variable overhead ($1.00) Fixed overhead Sales commissions Net income $ -0- -0- -0- -0- -0- -0- $ -0- $19,000 (2,000) (4,800) (4,000) (5,000) -0- $ 3,200 $19,000 (2,000) (4,800) (4,000) (5,000) -0- $ 3,200 (b) As shown in the incremental analysis, Henson should accept the special order because incremental revenue exceeds incremental expenses by $3,200. (c) It is assumed that sales of the golf disc in other markets would not be affected by this special order. If other sales were affected. Henson would have to consider the lost sales in making the decision. Second, if Henson is operating at full capacity, it is likely that the special order would be rejected. EXERCISE 7-2B (a) Reject Order Accept Order Net Income Increase (Decrease) Revenues (60,000 X $7.00) Cost of goods sold Operating expenses Net income $0 0 0 $0 $420,000 294,000 89,000 $ 37,000 (1) (2) $ 420,000 ( (294,000) ( (89,000 ) $ 37,000 (1) Variable cost of goods sold = $2,800,000 X 70% = $1,960,000. Variable cost of goods sold per unit = $1,960,000 ÷ 400,000 = $4.90. Variable cost of goods sold for the special order = $4.90 X 60,000 = $294,000. © 2008 For Instructor Use Only 7-1
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
EXERCISE 7-2B (Continued) (2) Variable operating expenses = $900,000 X 60% = $540,000; $540,000 ÷ 400,000 = $1.35 per unit; 60,000 X $1.35 = $81,000; $81,000 + $8,000 = $89,000. (b) As shown in the incremental analysis, Yenn Company should accept the special order because incremental revenues exceed incremental expenses by $37,000. EXERCISE 7-3B Reject Order Accept Order Net Income Increase (Decrease ) Revenues $0 $1,000,000 (1) $1,000,000 Variable costs: Direct materials 0 400,000 (400,000) Direct labor 0 100,000 (100,000) Variable overhead 0 200,000 (200,000 ) Total variable costs 0 700,000 (700,000 ) Net income $0 $ 300,000 $ 300,000 (1) [($2.00 + $0.50 + $1.00 + $1.50) X 200,000] Yes Miley should accept the Navy’s offer since it would increase net income by $300,000. EXERCISE 7-4B (a) Make Buy Net Income Increase (Decrease) Direct materials (60,000 X $4.00) Direct labor (60,000 X $6.00) Variable manufacturing costs ($360,000 X 50%) Fixed manufacturing costs Purchase price (60,000 X $13.50) Total annual cost $240,000 360,000 180,000 50,000 0 $830,000 $ 0 0 0 50,000 810,000 $860,000 $ 240,000 360,000 180,000 0 ( (810,000 ) ( $ (30,000 ) © 2008 For Instructor Use Only 7-2
Background image of page 2
EXERCISE 7-4B (Continued) (b) No, Waverly Inc. should not purchase the lamps. As indicated by the incremental analysis, it would cost the company $30,000 more to purchase the lamps. (c) Yes, by purchasing the lamp shades, a total cost saving of $10,000 will result as shown below. Make
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 17

ch07 - SOLUTIONS TO EXERCISESSET B EXERCISE 7-1B (a) Reject...

This preview shows document pages 1 - 4. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online