GNB13eCh07Exam - Garrison 13e Practice Exam Chapter 7 Print...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Garrison 13e Practice Exam – Chapter 7 Print these pages. Answer each of the following questions, explaining your answers or showing your work, as appropriate, and then compare your solutions to those provided at the end of the practice exam. 1. Describe the major advantages of the variable costing method. 2. Describe the major advantages of the absorption costing method. 3. Vosges Candy Company produces handmade candies. The candies sell for $12 per box. During its first year of operations, the company produced 10,000 boxes of candies and sold 9,000 boxes of the candies. The company’s cost information includes the following: Direct materials $ 2.00 per unit Direct labor $ 3.00 per unit Variable manufacturing overhead $ 1.00 pr unit Variable selling and administrative expenses $ 3.00 per unit Fixed manufacturing overhead $20,000 Fixed selling and administrative expenses $ 5,000 Part (a) Compute the unit product cost under absorption costing.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Part (b) Compute the unit product cost under variable costing. Part (c) Prepare an income statement using absorption costing.
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 12/16/2009 for the course ACCT 116B 00138 taught by Professor Seymour during the Fall '09 term at Mesa CC.

Page1 / 4

GNB13eCh07Exam - Garrison 13e Practice Exam Chapter 7 Print...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online