TBS901_Autumn2009_Tutorials_Chp10tut

TBS901_Autumn2009_Tutorials_Chp10tut - Actual completed...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Upstate manufactures a product that has the following standard costs: The following information pertains to July: Direct material purchased: 42,500 yards at $2.78 per yard, or $118,150 Direct material used: 36,000 yards Direct labor: 7,500 hours at $18.30 per hour, or $137,250
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Actual completed production: 1,050 units Required: Calculate the direct-material price and quantity variances, and the direct-labor rate and efficiency variances. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable....
View Full Document

Page1 / 2

TBS901_Autumn2009_Tutorials_Chp10tut - Actual completed...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online