appschap6

appschap6 - on the job, and the cost of labor is $50 per...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Applications Chapter 6 Name________________________ Set up and equation and solve. Use appropriate units. 1) A cleaning company has monthly fixed costs of $13,000 for its facilities and it costs $80 per house for each house that it cleans. How many houses must the company clean each month to have an average cost per house of $130? 2) The function f(x) = 30,000 + 280x x models the average cost per unit, f(x), for Electrostuff to manufacture x units of Electrogadget IV. How many units must the company produce to have an average cost per unit of $410? 3) Mark and Rachel both work for Smith Landscaping Company. Mark can finish a planting job in 4 hours, while it takes Rachel 5 hours to finish the same job. If Mark and Rachel will work together
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: on the job, and the cost of labor is $50 per hour, what should the labor estimate be? (Round to the nearest cent, if necessary.) 4) In a race, Car A starts 1 mile behind Car B. Car A is traveling at 65 miles per hour, while Car B is traveling at 45 miles per hour. How long will it take for Car A to overtake Car B? 5) A baker can decorate the day's cookie supply four times as fast as his new assistant. If they decorate all the cookies working together in 24 minutes, how long would it take for each of them to decorate the cookies working individually? 1...
View Full Document

This note was uploaded on 01/07/2010 for the course MATH 1 taught by Professor Staff during the Spring '08 term at UC Davis.

Ask a homework question - tutors are online