{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

ACC+2362+MC+Answers+3rd+Ed - ACC 2362 Managerial Accounting...

Info icon This preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
ACC 2362- Managerial Accounting End of Chapter Multiple-Choice Exercise Answers 1–1 a 1–2 e 1–3 c 1–4 b 1–5 e 1–6 c 1–7 c 1–8 c 1–9 e 1–10 e
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
ACC 2362- Managerial Accounting End of Chapter Multiple-Choice Exercise Answers 2–1 c 2–2 d 2–3 d (Conversion cost per unit = $6 + $10 = $16) 2–4 b Production cost per unit = $15 + $6 + $10 = $31 Gross profit = $75,000 – $31,000 = $44,000 2–5 e 2–6 c 2–7 d 2–8 c 2–9 a 2–10 b 2–11 e Prime cost per unit = $8.65 + $1.10 = $9.75 2–12 b 2–13 a Total prime cost = $50,000 + $20,000 = $70,000 Prime cost per unit = $70,000/10,000 = $7.00 2–14 c Total conversion cost = $20,000 + $130,000 = $150,000 Conversion cost per unit = $150,000/10,000 = $15.00 2–15 b Cost of goods sold = $50,000 + $20,000 + $130,000 = $200,000 Cost of goods sold per unit = $200,000/10,000 = $20.00 2–16 b Gross margin = $310,000 – $200,000 = $110,000 Gross margin per unit = $110,000/10,000 = $11.00 2–17 c Period expense = $40,000 + $36,000 = $76,000 2–18 a Operating income = $310,000 – $200,000 – $76,000 = $34,000 Sales = $75 × 1,000 units = $75,000 Cost of goods sold = $31 × 1,000 = $31,000 Sales = $31 × 10,000 = $310,000
Image of page 2
ACC 2362- Managerial Accounting End of Chapter Multiple-Choice Exercise Answers 3–1 a 3–2 e 3–3 c 3–4 b 3–5 a 3–6 d 3–7 c 3–8 b Total cost = $123,800 + ($15 × 2,000) = $153,800 3–9 a 3–10 b 3–11 a 3–12 e 3–13 b 3–14 d
Image of page 3

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern