ACC+2362+MC+Answers+3rd+Ed

ACC+2362+MC+Answers+3rd+Ed - ACC 2362- Managerial...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
ACC 2362- Managerial Accounting End of Chapter Multiple-Choice Exercise Answers 1–1 a 1–2 e 1–3 c 1–4 b 1–5 e 1–6 c 1–7 c 1–8 c 1–9 e 1–10 e
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
ACC 2362- Managerial Accounting End of Chapter Multiple-Choice Exercise Answers 2–1 c 2–2 d 2–3 d (Conversion cost per unit = $6 + $10 = $16) 2–4 b Production cost per unit = $15 + $6 + $10 = $31 Gross profit = $75,000 – $31,000 = $44,000 2–5 e 2–6 c 2–7 d 2–8 c 2–9 a 2–10 b 2–11 e Prime cost per unit = $8.65 + $1.10 = $9.75 2–12 b 2–13 a Total prime cost = $50,000 + $20,000 = $70,000 Prime cost per unit = $70,000/10,000 = $7.00 2–14 c Total conversion cost = $20,000 + $130,000 = $150,000 Conversion cost per unit = $150,000/10,000 = $15.00 2–15 b Cost of goods sold = $50,000 + $20,000 + $130,000 = $200,000 Cost of goods sold per unit = $200,000/10,000 = $20.00 2–16 b Gross margin = $310,000 – $200,000 = $110,000 Gross margin per unit = $110,000/10,000 = $11.00 2–17 c Period expense = $40,000 + $36,000 = $76,000
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 02/21/2010 for the course UNKNOWN 33 taught by Professor 33 during the Spring '10 term at American Academy of Art.

Page1 / 12

ACC+2362+MC+Answers+3rd+Ed - ACC 2362- Managerial...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online