Accounting ch8.xlsx - Pescado Inc Direct Materials Purchase Budget For January and February Cans January February Total Production 246000 233000 479000

Accounting ch8.xlsx - Pescado Inc Direct Materials Purchase...

This preview shows page 1 - 3 out of 7 pages.

Pescado Inc., Direct Materials Purchase Budget For January and February Cans: January February Total Production 246000 233000 479000 x1 can 1 1 1 Total Production Cans 246000 233000 479000 Desired Ending Inventory 46600 42600 Total Needs 292600 275600 568200 Less: Beginning Inventory 49200 46600 Total Cans Purchased 243400 229000 472400 246,000 * 20% = 49,200 Tuna: Production 246000 233000 479000 x4 ounces 4 4 4 Total Production Tuna 984000 932000 1916000 Desired Ending Inventory 186400 383200 Total Needs 1170400 1315200 2485600 Less: Beginning Inventory 196800 186400 Total Ounces Purchased 973600 1128800 2102400 984,000 * 20% = 196,800 Carson Inc., Production Budget For the First Quarter January February March Total Sales 200000 240000 220000 660000 Desired Ending Inventory 36000 33000 30000 Total Needs 236000 273000 250000 759000 Less: Beginning Inventory 18000 36000 33000 Total Production 218000 237000 217000 672000 Manning Company Direct Materials Purchases Budget For March, April and May March April May Total Units to be produced 20000 60000 100000 180000 DM per unit 25 25 25 25 Production Needs 500000 1500000 2500000 4500000 Desired ending inventory 300000 500000 60000 Total Needs 800000 2000000 2560000 5360000 Less: Beginning inventory 100000 300000 500000 DM to be purchased 700000 1700000 2060000 Price per DM units ($) 0.3 0.3 0.3 Total Cost Purchase 210000 510000 618000 1338000 300000 Manning Company Direct Labor Budget
Image of page 1
For March, April and May March April May Total Units to be produced 20000 60000 100000 180000 DM per unit (labor hour) 0.04 0.04 0.04 0.04 Total Hours Need 800 2400 4000 7200 Cost per hour ($) 12 12 12 12 Total direct labor cost 9600 28800 48000 86400 a.) LB-1 = 16,800 x 200% = 33,600 ; Price increased by $1 each b.) WE-8 = 2,400/3 = 800 x 12 = 9,600 ; WE-9 = 1,000/3x12 = 4,000 c.) Price WE-6 = 80% x $13 = $10.40 d.) LB 2 = 18,000 x 120% = 21,600 ; WE-7 = 16,200 x 120% = 19,440 Swasey, Inc.
Image of page 2
Image of page 3

You've reached the end of your free preview.

Want to read all 7 pages?

  • Fall '19
  • Anastasya
  • Harshad number, Total Sales, Total Production Cans, LB-1

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern

Stuck? We have tutors online 24/7 who can help you get unstuck.
A+ icon
Ask Expert Tutors You can ask You can ask You can ask (will expire )
Answers in as fast as 15 minutes