48 - partment 790,000 790,000 790,000 Ending work in...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Exercise 4-10  (10 minutes) Work in Process—Mixing  ................................... 330,000 Raw Materials Inventory  .............................. 330,000 Work in Process—Mixing  ................................... 260,000 Work in Process—Baking  ................................... 120,000 Wages Payable  ............................................ 380,000 Work in Process—Mixing  ................................... 190,000 Work in Process—Baking  ................................... 90,000 Manufacturing Overhead  .............................. 280,000 Work in Process—Baking  ................................... 760,000 Work in Process—Mixing  .............................. 760,000 Finished Goods  ................................................. 980,000 Work in Process—Baking .............................. 980,000 Exercise 4-11  (20 minutes) Weighted-Average Method 1. Materials Labor Overhead Units transferred to the next de-
Image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: partment . ....................................... 790,000 790,000 790,000 Ending work in process: Materials: 50,000 units × 60% complete. ..................................... 30,000 Labor: 50,000 units × 20% com-plete. ........................................... 10,000 Overhead: 50,000 units × 20% complete. ..................................... 10,000 Equivalent units of production . ........... 820,000 800,000 800,000 2. Materials Labor Overhead Cost of beginning work in process . ...... $ 68,600 $ 30,000 $ 48,000 Costs added during the period . ........... 907,200 370,000 592,000 Total cost (a) . .................................... $975,800 $400,000 $640,000 Equivalent units of production (b) . ...... 820,000 800,000 800,000 Cost per equivalent unit (a) ÷ (b). ....... $1.19 $0.50 $0.80...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern