{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

acct1bexam4sample - Name Class Date ID S ACCT1B Managerial...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Name: ________________________ Class: ___________________ Date: __________ ID: S 1 ACCT1B - Managerial Accounting: Sample Exam 4 Multiple Choice Identify the choice that best completes the statement or answers the question. ____ 1. Niva Co. Manufactures three products: Bales; Tales and Wales. The selling prices are: 55; 78; and 32 respectively. The variable costs for each product are: 20; 50; and 15, respectively. Each product must go through the same processing in a machine that is limited to 2,000 hours per month. Bales take 7 hours to process, Tales take 4 hours, and Wales take 1 hour. Assuming that Niva produced enough product with the highest contribution margin per unit to use 1,000 hours of machine time. Product demand does not warrant any more production of that product. What is the maximum additional contribution margin that can be realized by utilizing the remaining 1,000 hours on the product with the second highest contribution margin per hour? a. $5,000 b. $7,000 c. $4,000 d. $28,000 ____ 2. Dary Co. Produces a single product. It's normal selling price is $28 per unit. The variable costs are $18 per unit. Fixed costs are $20,000 for a normal production run of 5,000 units per month. Dary received a request for a special order that would not interfere with normal sales. The order was for 1,500 units and a special price of $17.50 per unit. Dary Co. has the capacity to handle the special order, and for this order a variable selling cost of $2 per unit would be eliminated. If the order is accepted, what would be the impact on net income? ____ 3. Niva Co. Manufactures three products: Bales; Tales and Wales. The selling prices are: 55; 78; and 32 respectively. The variable costs for each product are: 20; 50; and 15, respectively. Each product must go through the same processing in a machine that is limited to 2,000 hours per month. Bales take 7 hours to process, Tales take 4 hours, and Wales take 1 hour. What is the contribution margin per machine hour for Bales? ____ 4. Jones Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $30 per pound and costs $28 per pound to produce. Product C would sell for $60 per pound and would require an additional cost of $24 per pound to produce. What is the differential cost of producing Product C?
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Name: ________________________ ID: S 2 ____ 5. Below is a table for the present value of $1 at Compound interest. Year 6% 10% 12% 1 .943 .909 .893 2 .890 .826 .797 3 .840 .751 .712 4 .792 .683 .636 5 .747 .621 .567 Below is a table for the present value of an annuity of $1 at compound interest. Year 6% 10% 12% 1 .943 .909 .893 2 1.833 1.736 1.69 3 2.673 2.487 2.402 4 3.465 3.17 3.037 5 4.212 3.791 3.605 Using the tables above, what is the present value of $3,000 (rounded to the nearest dollar) to be received at the end of each of the next 3 years, assuming an earnings rate of 10%? a. $7,510 b. $6,759 c. $7,461 d. $24,870 ____
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern