# ch 10 &11 - E 10-12 1(3893 3440/2 = 3,666.50 34,922...

This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

NAME: RUEI-HUI WANG INTERMEDIATE ACCOUNTING I CH10 &11 BE 10-10 Cash 16,000 Accumulate depreciation 71,000 Equipment 80,000 Gain on disposal of equipment 7,000 BE 10-14 Jan 2 \$500,000 x 12/12 = \$ 500,000 Mar 31 600,000 x 9/12 = 450,000 June 30 400,000 x 6/12 = 200,000 Oct 30 600,000 x 2/12 = 100,000 \$2,100,000 \$1,250,000 Loans Rate Interest \$3,000,000 x 8% = 240,000 5,000,000 x 6% = 300,000 540,000 540,000/ 8,000,000 = 6.75% Total \$1,250,000 Specific borrowing 700,000 x 7% = 49,000 Excess 525,000 x 6.75% = 35,437.5 Capitalized interest 84,437.5 BE 10-16 Expense Salaries \$220,000 Depreciation on R&D 125,000 Facilities and equipment Utilities and other direct 66,000 Costs Payment to another company 120,000 For performing development work \$ 531,000

This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document
E10-10 Land 1,200,000 + 80,000 + 150,000 + 42,000 + 45,000 + 5000 = 1,522,000 Building 50,000 + 3,250,000 + 24,000 = 3,324,000 Machinery 860,000 + 32,000 + 12,000 + 7,000 = 911,000 Forklifts 16,000 + 700,000/(1+7%) = 16,000 + 65,420.56 = 81,420.56
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: E 10-12 1. (3893+3440)/2 = 3,666.50 34,922/ 3666.5 = 9.52 2. Each dollar Cisco invested in fixed assets can generate \$9.52 dollars on its net sales. E 10-18 1. 72,000 + 14,000= 86,000 2. Land (new) 86,000 Land (old) 30,000 Cash 14,000 Gain 42,000 3. Land (new) 44,000 Land (old) 30,000 Cash 14,000 Q11-1 Depreciation is cost allocation for plant and equipment, depletion is cost allocation for natural resources, and amortization is cost allocation for intangibles. Depreciation, depletion, or amortization is considered as part of the cost of inventory in the manufacture of a product. When the product is sold, it becomes part of the cost of goods sold. BE 11-6 4,000,000/5=800,000 5,000,000/5=1,000,000 Total expense=800,000+1,000,000+3,000,000=4,800,000 BE 11-7 9,000,000-1,000,000 =8,000,000/25=320,000 320,000x2= 640,000 9,000,000-640,000 = 8,360,000 8,360,000-500,000 = 7,860,000 20-2=18 7,860,000/18= 436,666.67 BE 11-12...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

### What students are saying

• As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

• I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

• The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern