Ch3 - 144/32 is 4.5 then you will need to buy at least 5 sheets $36.35x5=$181.75 Section 3.4 4 pp 254-257 26 1 1/15 3 3/10 – 2 4/5 = 16/15 33/10

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Section 3.1- pp. 219-222 18, 13/18 + 11/18 = 24/18 = 4/3 = 1 1/3 = 1 1/3 lowest. 38, 9/11 – 3/11 + 7/11 = 13/11 = 1 2/11 = 1 2/11 lowest. 44, 7/60 + 12/60 + 21/60 = 40/60= 2/3 = 2/3 hours. 50. 3/8 + 3/8 + 3/8 = 9/8 = 1 1/8 cm. Section 3.2- p. 228 22. 2*2*3*5*7 = 420 LCM. Section 3.3- p. 241 36, 1/3 + 5/12 + 4/5 = 20/60 +25/60 + 48/60 = 93/60 = 31/20 = 1 11/20 44. 13/15 – 11/20 = 52/60 – 33/ 60 = 19/60 Activity 7:Kitchen Subflooring- p. 247 Activity 7 1. ½ inch sheet is $17.88 and a 5/8 inch sheet is 19.13, so the total would be $37.01 2. 3/8 inch sheet is $14.99 and the ¾ inch sheet is $21.36, so the total would be $36.35 3. You could also do ¼ and 7/8, which would be a total of $38.28 and you could do 3/8 and ¾, which would be a total of $37.64. 4. So the cheapest would be the 3/8 board and the ¾ board. 5. The room is 12 ft by 12 ft, which is an area of 144 square feet. Since the sheets are 4 feet by 8 feet, the area of each sheet is 32 square feet. Since
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 144/32 is 4.5, then you will need to buy at least 5 sheets. $36.35x5=$181.75. Section 3.4- 4 pp. 254-257 26,] 1 1/15 + 3 3/10 – 2 4/5 = 16/15 + 33/10 – 14/5 = 32/30 + 99/30 – 84/30 = 47/30 = 1 17/30 30,] = 5 1/3 + 2 ¼ + 3 ½ = 16/3 + 9/4 + 7/2 = 64/12 + 27/12 + 42/ 12 = 133/12 = 11 1/12 miles 48.] 14/ ¼ - 12 3/8 = 57/4 – 99/8 = 114/8 – 99/8 = 15/8 = 1 7/8 percentage points Section 3.5 – p.265 14,] 120 bottles per hour, and of 120 is bottles per hour are bad, so since there are 24 hours in a day, there hour are bad, so since there are 24 hours in a day, there are = 3 out of 120 to be bad, the line is rejected. 16,] ($3 per pound)(1/2 a pound per day)(20 days per month) = $30 for 20 days. 24.] = (215/12)*(10*61)= (215*10)/(12*61)= 2150/732= 1075/366 or 2.937 So 3 would be my estimate....
View Full Document

This note was uploaded on 06/22/2010 for the course MAT 115 taught by Professor Roshonnebuchheit during the Spring '10 term at University of Phoenix.

Page1 / 2

Ch3 - 144/32 is 4.5 then you will need to buy at least 5 sheets $36.35x5=$181.75 Section 3.4 4 pp 254-257 26 1 1/15 3 3/10 – 2 4/5 = 16/15 33/10

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online