GNBExam10

GNBExam10 - GNB 12e Practice Exam Chapter 10 1. Prescott...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
GNB 12e Practice Exam – Chapter 10 1. Prescott Company employs a standard cost system in which direct materials inventory is carried at standard cost. The company has established the following standards for the prime costs of one unit of product: Standard Quantity Standard Price Standard Cost Direct labor 2.6 hours $44.00/hour $114.40 Direct materials 12.0 pounds $14.00/pound 168.00 During April, the company purchased 330,000 pounds of direct material at a total cost of $4,686,000. The total factory wages for June were $3,200,000, of which 90% was for direct labor. The company manufactured 25,000 units of product during April using 302,000 pounds of direct material and 64,000 direct labor hours. Part (a) What is the price variance for the direct material acquired by the company during April? First, calculate the actual price per unit of materials as follows. Total cost of $4,686,000 ÷ 330,000 lbs. = $14.20 per pound Then calculate the materials price variance as follows. Materials price variance = AQ x (AP – SP) = 330,000 x ($14.20 – $14.00) = $66,000 (U)
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 2

GNBExam10 - GNB 12e Practice Exam Chapter 10 1. Prescott...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online