Homework_1 FI 311 - year 2009 is 365(30 points NWC = CA –...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
HW #1 Due: July 13, 2010, 11PM. Please submit it to ANGEL Drop Box. Chapter 2: 1. (P40 Extra Problem 1) – 50 points Balance Sheet 2005. Balance Sheet 2006. Inc. Statement Stockholders Equity = 197 Total Assets = 546 Taxes (.3) = 55.2 Current Assets = 228 Current Liab = 255 EBIT = 226 , EBT = 184 Total Liab/Stock Eq = 439 Fixed Assets = 398 Net Income = 128.80 (A.) OCF = 226+345-55.2 = 515.8 Or OCF= 128.8+42+345 = 515.8 (B.) chg. NCS = (398 -211) + (345) = 532.00 (C.) chg. NWC = (148 -255) – (228 -190) = (-)107 -38 = (-)145 (D.)CF (from Assets) = OCF – (chg.) NCS – (chg.) NWC CF(A) = 515.8 – 532 + 145 = 128.80 Chapter 3:
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
2. Kerrie Glass, Inc. had days in inventory of 7 in 2009. Cost of goods sold was $6,626,000. If the company had $120,000 in net working capital and total current assets of $600,000, what was the company’s quick ratio? The number of days in
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: year 2009 is 365. (30 points) NWC = CA – CL 120 = 600 - x CL = 480,000 Days in Inventory = Days in Period/Inventory Turnover Inventory Turnover = 365/7 = 52.14 Inventory Turnover = COGS / Inventory (avg.) Inventory = 6,626,000/52.14 = 127,080.94 Quick Ratio = (CA – Inventory) / CL Quick Ratio = (600,000 – 127,080.94) / 480,000 = (472,919.06) / 480,000 = .99 3. Firm XYZ has an Equity Multiplier of 1.7. What are the firm’s Debt Ratio and Debt-to-Equity Ratio? (20 points) Equity Multiplier – 1.7 Debt-to-Equity Ratio = EM – 1 = 1.7 – 1 = (.7) EM = A / E (Sub A=1) 1.7 = 1 / E or E = 1 / 1.7 = .59 E = A – D or .59 = 1 – D D = .41 Debt Ratio = D / A or .41/1 = .41...
View Full Document

This note was uploaded on 09/23/2010 for the course FI 311 taught by Professor Booth during the Summer '06 term at Michigan State University.

Page1 / 2

Homework_1 FI 311 - year 2009 is 365(30 points NWC = CA –...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online