acc 202 wk 1 assignment 1

acc 202 wk 1 assignment 1 - variables to consider such as...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Sheri Brown 10-1 A. Managerial B. Financial C. Managerial D. Financial E. Managerial F. Financial G. Financial H. Managerial I. Financial J. Managerial 10-3 COST CATEGORY PRODUCT/ G, S, & A ASSET/ EXPENSE Production supplies product asset Depreciation on administration building product expense/asset depreciation on manufacturing equipment product expense research and development costs product asset cost to set up manufacturing equipment expense utilities used in factory asset cars for sales staff asset distributions to stockholders expense general office supplies product asset raw materials used in manufacturing process product asset cost to rent office equipment expense wages of production workers product asset advertising costs expense promotion costs expense 10-6 A. Three components of product cost for a manufacturing entity are: 1. Direct materials 2. Direct Labor 3. Manufacturing overhead B. In a retail store, you basically figure out cost of goods sold as inventory cost, and subtract it from the sales price. When figuring out manufacturing, there are more
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: variables to consider such as raw materials, labor, and other costs described earlier. C. I would take the average of each sq footage that is required of floor space and divide it from the rental cost. (This is assuming that rental cost does not include utilities). Two other costs that would be difficult to allocate to specific toys would be depreciation value, and advertising costs. 11-1 A. fixed B. fixed C. fixed D. variable E. Variable F. Mixed 11-6 # OF TROPHIES 8,000 10,000 12,000 14,000 Total costs incurred Fixed $48,000 $48,000 $48,000 $48,000 Variable 48,000 36,000 28,800 24,768 Total costs $96,000 $84,000.00 $76,800.00 $72,768.00 Cost Per unit Fixed $6.00 $ 6.00 $ 6.00 $ 6.00 Variable $6.00 4.5 3.6 3.1 Total cost per trophy $12.00 $10.50 $9.60 $9.10 Price drops per unit because % drops as units go up. 11-15 51,000 units $1,428...
View Full Document

This note was uploaded on 09/26/2010 for the course BUSINESS acc 202 taught by Professor Watson during the Spring '10 term at Ashford University.

Page1 / 2

acc 202 wk 1 assignment 1 - variables to consider such as...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online