Week 1 Class Exercise

Week 1 Class Exercise - a. Total costs b. Total variable...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Week 1 In- Class Exercises 1. Strangle Company manufactures ties. When 28,000 items are produced, the costs per unit are: Direct materials $0.60 Direct manufacturing labor 3.00 Variable manufacturing overhead 1.20 Fixed manufacturing overhead 1.60 Variable selling 0.80 Fixed selling 1.13 Total $8.30 The ties normally sell for $22 each. Strangle Company has received a special order for 2,000 ties at $10.00 per tie. Strangle Company has excess capacity. Required: Compute the amount by which the operating income would change if the order were accepted.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
2. Timmerman Company has budgeted sales of $30,000 with the following budgeted costs: Direct materials $6,300 Direct labor 4,100 Factory overhead: Variable 3,700 Fixed 5,600 Selling and administrative expenses: Variable 2,400 Fixed 3,200 Compute the average target markup for setting prices as a percentage of:
Background image of page 2
Background image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: a. Total costs b. Total variable costs c. Variable manufacturing costs d. Total manufacturing costs 3. Bunny Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products. The costs associated with the production of 11,000 units of this part are as follows: Direct materials $25,000 Direct labor 34,000 Variable factory overhead 65,000 Fixed factory overhead 50,000 $174,000 Of the fixed factory overhead costs, $9,000 is avoidable. Required: a. Assuming there is no alternative use for the facilities, should Bunny Company take advantage of an offer from a supplier who is willing to sell Bunny Company 11,000 units of the same part for $12.50 per unit? b. Would your answer to Part A change if the facilities could be rented for $10,000 a year?...
View Full Document

Page1 / 3

Week 1 Class Exercise - a. Total costs b. Total variable...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online