{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Session 07 Solutions

Session 07 Solutions - An illustration The raw materials...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
An illustration: The raw materials costs for Dept. X were $680. During the period, Dept X finished 50 units. In addition, 30 unfinished units remained in the department at the end of the period. The line below represents the production operations in Dept X, where raw materials are added at two points, A and B: Start End A B And, for the period, the flow of product is shown above 50 units Finished 20 units Unfinished 10 units Unfinished Now, the question: What is the cost of raw materials used for the 50 units finished? (And, equivalently, what is the raw materials cost of the 30 unfinished units that remain in the department?)
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
To answer the question, we need a standardized (comparable) measure of “finished” and “unfinished”. This standardized measure is an “equivalent unit”, and, to derive it, we need more information. Specifically, we need to know the cost of raw materials used at points A and B. A B With this information we can conclude that: 1) The average RM cost of 1 finished unit is $10 (= $4 + $6) 2)
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern