Problem E2-6 - David Trejo

Problem E2-6 - David Trejo - work ticket, which indicates...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Week 2, David Trejo, Individual assignment Job Cost Sheet JOB NO. 469 Quantity: 2,000 ITEM: White Lion Cages Date Requested: 7/2 FOR: Tesla Company Date Completed: 7/31 Direct Direct Manufacturing Date Materials Labor Overhead 10-Jul 828 12 900 15 440 528 22 380 456 24 1,600 27 1,500 31 540 648 (b) Cost of completed job: Direct materials 4828 Direct labor 1360 Manufacturing overhead 1632 Total cost 7820 Unit cost 3.91 Instructions (a) Answer the following questions. (1) What are the source documents for direct materials, direct labor, and manufacturing overhead costs assigned to this job? (2) What is the predetermined manufacturing overhead rate? (3) What are the total cost and the unit cost of the completed job? (b) Prepare the entry to record the completion of the job. purchased, who made the purchase, who the seller was. Another source document is the actua
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: work ticket, which indicates the hours worked and by whom. A depreciation schedule and utility bills are also examples of source documents. (b) Work in process 7520 E2-6 A job cost sheet of Battle Company is given below. (1) Source documents are: Invoice, which indicates that a purchase was made, the quantity (2) Predetermined manufacturing overhead rate: Overhead divided by Units produced: 16 (3) Total cost is 7820. To find the unit cost: total cost divided by units completed: 7820 / 2 Direct materials used 4828 Direct labor 1360 Manufacturing overhead applied 1632 Total manufacturing costs 7820 Total cost of work in process 15340 Less: Work in process 7520 Cost of goods manufactured 7820 al 632 divided by 2000 = 0.816 per unit. 2000 = 3.91...
View Full Document

This note was uploaded on 10/10/2010 for the course ACC ACC 349 taught by Professor Costaccting during the Spring '10 term at DeVry Irvine.

Page1 / 4

Problem E2-6 - David Trejo - work ticket, which indicates...

This preview shows document pages 1 - 4. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online