costacctg13_sm_ch11

3 inthisrequirementthedecisio nonmud

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: es are Direct materials Direct manufacturing labor Variable manufacturing overhead Total variable costs $200,000 150,000 100,000 $450,000 The variable costs per unit are $450,000 ÷ 150,000 = $3.00 per unit. Let X = number of starter assemblies required in the next 12 months. The data can be presented in both “all data” and “relevant data” formats: All Data Relevant Data Alternative Alternative Alternative Alternative 1: 2: 1: 2: Buy Make Buy Make Variable manufacturing costs $ 3X – $ 3X – Fixed general manufacturing overhead 150,000 $150,000 – – Fixed overhead, avo idable 100,000 – 100,000 – Divisio n 2 manager’s salary 40,000 50,000 40,000 $50,000 Divisio n 3 manager’s salary 50,000 – 50,000 – Purchase cost, if bought from Tidnish Electronics – 4X – 4X Total $340,000 $200,000 $190,000 $50,000 + $ 3X + $ 4X + $ 3X + $ 4X The number of units at which the costs of make and buy are equivalent is All data analys is: o r Relevant data analys is: $340,000 + $3X = $200,000 + $4X X = 140,000 $190,000 + $3X = $50,000 + $4X X = 140,000 Assuming cost minimizat ion is the object ive, then • If production is expected to be less than 140,000 units, it is preferable to buy unit s fro m Tidnish. • If production is expected to exceed 140,000 units, it is preferable to manufacture internally (make) the units. • If production is expected to be 140,000 units, Oxford should be indifferent between buying unit s from Tidnish and manufacturing (making) the units internally. 11­26 2. The informat ion on the storage cost, which is avoidable if self­manufacture is discontinued, is relevant; these storage charges represent current outlays that are avo idable if self­manufacture is discontinued. Assume these $50,000 charges are represented as an opportunit y cost of the make alternative. The costs of internal manufacture that incorporate this $50,000 opportunit y cost are All data analys is: Relevant data analys is: $390,000 + $3X $240,000 + $3X The number of unit...
View Full Document

This note was uploaded on 10/11/2010 for the course ACCT 321 taught by Professor Cole during the Spring '10 term at University of Miami.

Ask a homework question - tutors are online