H09 Gas Laws - moreau (mmm4564) H09: Gas Laws mccord...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
moreau (mmm4564) – H09: Gas Laws – mccord – (50970) 1 This print-out should have 22 questions. Multiple-choice questions may continue on the next column or page – fnd all choices beFore answering. 001 10.0 points Divers know that the pressure exerted by the water increases about 100 kPa with every 10.2 m oF depth. This means that at 10.2 m below the surFace, the pressure is 201 kPa; at 20.4 m below the surFace, the pressure is 301 kPa; and so Forth. IF the volume oF a bal- loon is 4 L at STP and the temperature oF the water remains the same, what is the volume 41 . 28 m below the water’s surFace? Correct answer: 0 . 801454 L. Explanation: P 1 = 1 atm Depth = 41 . 28 m V 1 = 4 L V 2 = ? 101.325 kPa = 1 atm ±or P 2 : 10.2 m 100 kPa = 41 . 28 m x (10 . 2 m)( x ) = (41 . 28 m)(100 kPa) x = (41 . 28 m)(100 kPa) 10.2 m = 404 . 706 kPa P 2 = 101 kPa + 404 . 706 kPa = 505 . 706 kPa × 1 atm 101.325 kPa = 4 . 99093 atm Applying Boyle’s law, P 1 V 1 = P 2 V 2 V 2 = P 1 V 1 P 2 = (1 atm) (4 L) 4 . 99093 atm = 0 . 801454 L 002 10.0 points A gas is enclosed in a 10.0 L tank at 1200 mm Hg pressure. Which oF the Following is a reasonable value For the pressure when the gas is pumped into a 5.00 L vessel? 1. 2400 mm Hg correct 2. 600 mm Hg 3. 0.042 mm Hg 4. 24 mm Hg Explanation: V 1 = 10.0 L V 2 = 5.0 L P 1 = 1200 mm Hg Boyle’s law relates the volume and pressure oF a sample oF gas: P 1 V 1 = P 2 V 2 P 2 = P 1 V 1 V 2 = (1200 mm Hg)(10 . 0 L) 5 L = 2400 mm Hg 003 10.0 points At standard temperature, a gas has a volume oF 203 mL. The temperature is then increased to 125 C, and the pressure is held constant. What is the new volume? Correct answer: 295 . 949 mL. Explanation: T 1 = 0 C + 273 = 273 K V 1 = 203 mL T 2 = 125 C + 273 = 398 K V 2 = ? V 1 T 1 = V 2 T 2 V 2 = V 1 T 2 T 1 = (203 mL)(398 K) 273 K = 295 . 949 mL 004 10.0 points A sample oF gas in a closed container at a temperature oF 81 C and a pressure oF 6 atm is heated to 259 C. What pressure does the gas exert at the higher temperature? Correct answer: 9 . 01695 atm. Explanation: T 1 = 81 C + 273 = 354 K P 1 = 6 atm T 2 = 259 C + 273 = 532 K P 2 = ?
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
moreau (mmm4564) – H09: Gas Laws – mccord – (50970) 2 Applying the Gay-Lussac law, P 1 T 1 = P 2 T 2 P 2 = P 1 T 2 T 1 = (6 atm) (532 K) 354 K = 9 . 01695 atm 005 10.0 points A gas at 1 . 58 × 10 6 Pa and 19 C occu- pies a volume of 418 cm 3 . At what tem- perature would the gas occupy 538 cm 3 at 3 . 19 × 10 6 Pa? Correct answer: 485
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 11/09/2010 for the course CH 301 taught by Professor Fakhreddine/lyon during the Fall '07 term at University of Texas at Austin.

Page1 / 7

H09 Gas Laws - moreau (mmm4564) H09: Gas Laws mccord...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online