Solutions Chapter 7 - Exercise71(Note: 1 ,(variableand...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Exercise 7-1   (Note: All currency values are in thousands of rupiah.) 1. Under absorption costing, all manufacturing costs (variable and  fixed) are included in product costs. Direct materials ............................................................... Rp100 Direct labor ...................................................................... 320 Variable manufacturing overhead .................................... 40 Fixed manufacturing overhead (Rp60,000  ÷  250 units). .         240     Unit product cost ............................................................. Rp700 2. Under variable costing, only the variable manufacturing costs  are included in product costs. Direct materials ............................................................... Rp100 Direct labor ...................................................................... 320 Variable manufacturing overhead ....................................           40     Unit product cost ............................................................. Rp46 0 Note that selling and administrative expenses are not treated as  product costs under either absorption or variable costing; that is,  they are not included in the costs that are inventoried. These  expenses are always treated as period costs and are charged  against the current period’s revenue.
Image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Exercise 7-2   (Note: All currency values are in thousands of rupiah.) 1. 25 units  ×  Rp240 per unit fixed manufacturing overhead per unit  = Rp6,000 2. The variable costing income statement appears below: Sales ................................................................ Rp191,250 Variable expenses: Variable cost of goods sold: Beginning inventory .................................... Rp 0 Add variable manufacturing costs (250 units  ×
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern