{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Assignement # 11

Assignement # 11 - Naiya Amin ACCT 3231*01WC Assignment 11...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Naiya Amin ACCT 3231*01WC Assignment # 11 Problem 7-19: 1. Flexible – Budget Variance is $15,000 Unfavorable Sales – Volume Variance is $15,000 Favorable 2. Actual selling price: $715,000 a 130,000 = $5.50 Budgeted selling price: 420,000 ÷ 120,000 = $3.50 Actual variable cost per unit: 515,000 ÷ 130,000 = $3.96 Budgeted variable cost per unit: 240,000 ÷ 120,000 = $2.00 Problem 7-20: 1. Compute flexible budget Variance Actual Budgeting Static Budgeting Output Units (Scones) 60,800 60,000 Input units (Pounds of Pumpkin) 16,000 15,000 Cost per input unit $0.82 $0.89
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
2. Compute the flexible price and efficiency variances Price Variance is $1,120 (14,240 – 13,120) Favorable Efficiency Variance is $712 (13,528 – 14,240) Unfavorable 3. Comments : The favorable flexible-budget variance of $408 has two offsetting components: (a) Favorable price variance of $1,120––reflects the $0.82 actual purchase cost being lower than the $0.89 budgeted purchase cost per pound. (b) Unfavorable efficiency variance of $712––reflects the actual materials yield of 3.80 scones per pound of
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

Page1 / 5

Assignement # 11 - Naiya Amin ACCT 3231*01WC Assignment 11...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon bookmark
Ask a homework question - tutors are online