Week 4 Inventories - 840 Apr 20 Balance 160 units $11.125...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
1 = $1,000 = 880 = 840 $2,720 Average Cost - Periodic 100 units @ $10 per unit Apr. 1 Apr. 10 Apr. 20 80 units @ $11 per unit 70 units @ $12 per unit Sold 140 units during April. 250 units Beg. Inv. + Purchases - End. Inv. = Cost of Goods Sold $1,000 + $1,720 - $1,197 = $1,523 $2,720 ÷ 250 units = $10.88 $10.88 x 110 units = ending inventory of $1,197
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
2 $1,780 $1,780 ÷ ÷ 160 160 Apr. 18 Sales -90 units @ $10.44 -940 Apr. 18 Balance 90 units @ $10.44 $ 940 Apr. 20 Purchases 70 units @ $12
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 840 Apr. 20 Balance 160 units @ $11.125 $1,780 Weighted Average - Perpetual Apr. 1 Beginning Inventory100 units @ $10 $1,000 Apr. 10 Purchases 80 units @ $11 880 Apr. 10 Balance 180 units @ $10.44 $1,880 Apr. 27 Sales-50 units @ $11.125-556 Apr. 30 Balance 110 units @ $11.125 $1,224 Cost of Goods Sold (140 units) $940 + $556 $1,496 Ending Inventory (110 units @ $11.125) $1,224 $1,880 $1,880 ÷ ÷ 180 180...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern