{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

AmandaWaugh_Unit2Assignment_MM255

AmandaWaugh_Unit2Assignment_MM255 - Unit 2 Equations...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Unit 2: Equations - Project You must show your work on all problems.  You may type your answer right into this document. Total points for project:  45 points.  Projects must be submitted as a Microsoft Word document and uploaded to the Dropbox for Unit 1 All Projects are due by Tuesday at 11:59 PM ET of the assigned Unit. NOTE:  Project problems should not be posted to the Discussion threads. Questions on the project  problems should be addressed to the instructor by sending an email or by attending office hours. Part I.   Basic Computations 1. A discount store sold plastic cups for $3.25 each and ceramic cups for $4.50 each.  a. If 500 cups were sold for a total of $2,090, how many cups of each type were sold?  (5  points) Answer: p + c = 500 cups 3.25p + 4.5c = $2090 325p + 325c = 325*500 325p + 450c = 209000 Ceramic – 372 Plastic – 128 b. What was the dollar value of each type of cup sold? (5 points) Answer:   2. LaToya Smith is a buyer for a large manufacturing company . She can purchase 200 pounds  of chemicals for $95.   She can also purchase mixing vats for $400 each.   Sales tax on all  products is 6% of the total cost of the order.  Shipping costs for her order will be a flat $30.  a. At this same rate, how much would 4,000 pounds of chemicals cost? ( 5 points)  Answer: 4,000 pounds divided by 200 pounds is 20 200 pounds = $95 --- $95 X 20= $1900 $1900 X 6% tax= $2014 $2014 + $30 shipping = $2044 b. This month she doesn’t know yet how many mixing vats she will need to order.  Let y =  number of mixing vats required.  Write an equation using y that she can use to determine the 
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
total amount of her order.  (5 points) Answer: $95 + 6% +$30 + $400Y = $130.70 + $400Y—(for 200 pounds)
Background image of page 2
Part II.  Case Study  3.
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}