Chem1A-Fa10-Test1Practice

Chem1A-Fa10-Test1Practice - Test 1 Topics/Practice Problems...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Chem 1A Fall 2010 Mr. J. Fassler This problem set is intended to help you prepare and practice for the exam. Additional topics from lab and lecture may also be on the exam. Basic Topics to Study (a place to start) Metric system prefixes Periodic Table/Names and symbols of elements Nomenclature of binary covalent compounds Composition of the atom: protons, neutrons and electrons Balancing reactions Ionization energy Light Bohr Model Conversions and Problem Solving. Use conversions and include units in your solution. 1. The price of gold is currently about $1025 per Troy ounce. Calculate the length of the edge of a gold cube you could buy with $5235. Density of gold: 19.3 g/cm 3 14.58 Troy oz. = 1 pound 453.6 g = 1 pound 2. A ream of paper costs $11.00, and there are 500 sheets in a ream. If a sheet of paper weighs 0.500 grams, what is the price per pound of paper?
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 12/21/2010 for the course CHEM 1A taught by Professor Josephd.fassler during the Fall '10 term at Santa Rosa.

Page1 / 3

Chem1A-Fa10-Test1Practice - Test 1 Topics/Practice Problems...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online