Chapter 06 Inclass quiz

Chapter 06 Inclass quiz - With each additional dollar of...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Acc 200P Name: ________________________ Lab Section #_________________ Chapter 6 Wolfpack Manufacturing has the following product information: Sales price $16 per unit Variable costs $11 per unit Fixed costs $8,000 *Ignore taxes A. Fill in the blank: With the sale of each additional unit, net income will go up by $__. B. Fill in the blank:
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: With each additional dollar of sales, net income will go up by $___. (round to four decimal places) C. How many units need to be sold in order to break-even? (round up to the nearest whole unit) Answer: ____________ D. How many units need to be sold in order to earn a target profit of $50,000? Answer: ____________...
View Full Document

Ask a homework question - tutors are online