{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

a6q1 - The Cost of Production in the Short Run II Graded...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: The Cost of Production in the Short Run II Graded Assignment | Back: to Assignment Due Sunday 11.21.10: at 11:45 PM 1. Cost of Bewa's baker's:r Ben-fa decides to open a bakery since it has aiwavs been her dream to own a business. To do this. she ieaues her current job at Momma's Bakery, which pays a saianr of $130 per day. To start her business, Serve needs store space, an oven. and raw ingredients. She rents a store with an oven for one 1“rear. The owner of the store requires Berva to par $30 pEr day. If she so decides. BEWE can sublet the lease to HHUH'IEF business and stop paying rent. Hers-a aiso purchases $1 of raw ingredien’s for ever; baked good she ma'rQEs. a. What is Bewa’s fixed cost? $50 per da1,.uI a b. What Is Bewa's variabie cost? $1 per baked good a. c. What Is Bewa’s Oppfll‘tunlt’f cost? $130 per day a ...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}