Solution to Chapter 5 HW

Solution to Chapter 5 HW - BE 5.1 1. Cups of Coffee Served...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
BE 5.1 1. Cups of Coffee Served in a Week 2,000 2,100 2,200 Fixed cost. ...................................................... $1,200 $1,200 $1,200 Variable cost. .................................................. 440 462 484 Total cost. ....................................................... $1,640 $1,662 $1,684 Average cost per cup of coffee served *. ........ $0.820 $0.791 $0.765 * Total cost ÷ cups of coffee served in a week 2. The average cost of a cup of coffee declines as the number of cups of coffee served increases because the fixed cost is spread over more cups of coffee. BE5.2 1. $0 $10,000 $20,000 $30,000 $40,000 $50,000 $60,000 0 2,000 4,000 6,000 8,000 10,000 12,000 14,000 P r o c e s s i n g   C o s t Unit Produced Y X
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
2. The approximate monthly fixed cost is $30,000—the point where the line intersects the cost axis. The variable cost per unit processed can be estimated using the 8,000-unit level of activity, which falls on the line: Total cost at an 8,000-unit level of activity. .............................................. $46,000 Less fixed costs. ...................................................................................... 30,000 Variable costs at an 8,000-unit level of activity. ....................................... $16,000 $16,000 ÷ 8,000 units = $2 per unit Therefore, the cost formula is $30,000 per month plus $2 per unit processed. BE 5.3 1. Occupancy-Days Electrical Costs High activity level (August). ................... 2,406 $5,148 Low activity level (October). .................. 124 1,588 Change. ................................................. 2,282 $3,560 Variable cost = Change in cost ÷ Change in activity = $3,560 ÷ 2,282 occupancy-days = $1.56 per occupancy-day Total cost (August). .......................................................................................... $5,148 Variable cost element ($1.56 per occupancy-day × 2,406 occupancy-days). .................................. 3,753 Fixed cost element. .......................................................................................... $1,395 2. Electrical costs may reflect seasonal factors other than just the variation in occupancy days. For example, common areas such as the reception area must be lighted for longer periods during the winter than in the summer. This will result in seasonal fluctuations in the fixed electrical costs. Additionally, fixed costs will be affected by the number of days in a month. In other words, costs like the costs of lighting common areas are variable with respect to the number of days in the month, but are fixed with respect to how many rooms are occupied during the month. Other, less systematic, factors may also affect electrical costs such as the frugality of individual guests. Some guests will turn off lights when they leave a room. Others will not.
Background image of page 2
BE 5.4 The Alpine House, Inc. Income Statement—Ski Department
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 02/08/2011 for the course ACCOUNTING 275 taught by Professor Ngo during the Spring '11 term at Rutgers.

Page1 / 8

Solution to Chapter 5 HW - BE 5.1 1. Cups of Coffee Served...

This preview shows document pages 1 - 4. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online