13e_GNB_Check_Figures - Check Figures for Problems and...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Check Figures for Problems and Cases Chapter 1 No check figures Chapter 2 Problem 2-13 Boxes for packaging: variable, direct Problem 2-14 Depreciation: fixed, manufacturing overhead, sunk Problem 2-15 (3) Cloth used: variable, direct Problem 2-16 (1) Cost of goods manufactured: $310,000 Problem 2-17 No check figure Problem 2-18 (1) Cost of goods manufactured: $290,000 Problem 2-19 (1) Total variable cost: $321,000 Problem 2-20 Clay and glaze: variable, direct materials Problem 2-21 (1) Cost of goods manufactured: $690,000 Problem 2-22 No check figure Problem 2-23 No check figure Problem 2-24 (1) Cost of goods manufactured: $870,000 Problem 2-25 (Case 1) Goods available for sale: $19,000 Case 2-26 No check figure Case 2-27 (2) Cost of goods manufactured: $780,000 No check figure Appendix 2A Problem 2A-5 (1) Direct labor: $920 Appendix 2B Problem 2B-3 (1) Total internal failure cost this year: $3,600,000 Problem 2B-4 No check figure Chapter 3 Problem 3-21 (3) Overapplied by $9,400; (4) Net operating income: $78,400 Problem 3-22 (3) Overapplied by Rmb7,000; (4) Net operating income: Rmb247,000 Problem 3-23 (3) Underapplied by $4,000; (4) Net operating income: $57,000 Problem 3-24 (2) Work in process balance: $17,300; (4) Net operating income: $18,700 Problem 3-25 (3) Total cost: $9,360 Problem 3-26 (3) Overhead applied: RUR28,000; (4) Total cost: RUR38,300 Problem 3-27 (2) Cost of goods manufactured: $1,340,000 Problem 3-28 (3) $78.16 per unit Problem 3-29 (2b) Overhead applied: $8,760; (5a) Underapplied: $52,000 Problem 3-30 (3) Indirect labor: $30,000; (7) Overapplied: $10,000 Problem 3-31 (3) Cost of goods manufactured: Nkr770,000; (5) Net operating income: Nkr115,000 Problem 3-32 (2) Underapplied by Sfr130,000 Case 3-33 No check figure Case 3-34 No check figure No check figure Appendix 3A Problem 3A-2 (2) Overhead applied in 2008: $4,000 Case 3A-3 (2) Traditional approach: 8,000 units Chapter 4 Problem 4-13 (3) Ending work in process: $87,500 Problem 4-14 (3) Ending work in process: $16,500 Problem 4-15 (3) Ending work in process: $2,321 Problem 4-16 (1) Materials: 220,000 equivalent units; (2) Conversion: $1.30 per equivalent unit; (3) 160,000 units Problem 4-17 (3) Ending work in process: $23,700s Problem 4-18 (2) Manufacturing overhead: $2,000 debit balance Case 4-19 (1) Ending work in process: $7,182
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Case 4-20 (3) 50% completion Appendix 4A Problem 4A-10 (3) Ending work in process: $89,800 Problem 4A-11 (2) Conversion: $1.48 per equivalent unit; (3) Ending work in process: $28,240 Case 4A-12 (1) Ending work in process: $7,200 Appendix 4B Problem 4B-5 (2) Machining rate: ¥7,834 per machine-hour Problem 4B-6 Laboratory cost: $497,560 Case 4B-7 (1) Printing rate: $6.12 per machine-hour Chapter 5 Problem 5-11 (1) Net operating income: $8,000 Problem 5-12 (2) Shipping: A$18,000 per month plus A$4 per unit Problem 5-13 No check figure Problem 5-14 (1) $1,000 per month plus $20 per scan Problem 5-15 (2) ¥1,500,000 per year plus ¥35 per DLH
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 02/26/2011 for the course ACCOUNTING 2101 taught by Professor Na during the Spring '11 term at City University of Hong Kong.

Page1 / 6

13e_GNB_Check_Figures - Check Figures for Problems and...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online