AE_289-09_Exam_3

AE_289-09_Exam_3 - practice test

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
EXAM #3 Agricultural Economics 289 1 April 2009 NAME _____________________________________ Score ____________ Break-Even Prices (34 points) Crops 1. Your total costs for growing wheat are $480 per acre. Answer the following questions about break-even analysis. A. What is your BEP ($/bu) if your yield is 100 bushels per acre? (2 pt) B. What is your BEP ($/bu) if your yield is 120 bushels per acre? (2 pt) C. What is your BEP ($/bu) if your yield is 80 bushels per acre? (1 pt) D. You are offered a harvest-time contract for $5.00 per bushel. At what yields would your contract be profitable? (3 pt) E. What would be your profit or loss per acre if you sign the $5.00/bu harvest- time contract and your yield is 100 bu/ac? (2 pt) 2. Your break-even price for total potato production costs is $5.00/cwt for October harvest. You decide to rent storage for a one-time fee of $0.40/cwt. Storage operating costs are $0.04/cwt per month. Storage shrink is 2% for November, 1% for December and 1% for January. A. What is your break-even price ($/cwt) for November? (1 month storage) (3 pt) B. You are offered an October contract for $5.25 per cwt and a November contract for $6.00. Which is more profitable and why? (3 pt) 1
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
C . What is your cumulative shrink cost ($/cwt) through January? (2 pt) D. What is your break-even price ($/cwt) for January? (3 months storage) (3 pt) Livestock 3. Total costs for your cow-calf operation are $450 per cow. Revenue from sales of bulls, cull cows and replacement heifers is $130 per cow. What is the break- even price ($/cwt) at the following yields of calves sold per cow? A. calves sold per cow = 2.8 cwt (2 pt) B. calves sold per cow = 3.0 cwt (2 pt) 4. Your production costs for calves to be sold in November are $400 PER CALF . The calves weigh an average of 500 pounds.
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 02/28/2011 for the course AE 289 taught by Professor Larrymakus during the Fall '09 term at Idaho.

Page1 / 7

AE_289-09_Exam_3 - practice test

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online