0673chapter7 - Chapter 7 Estimates and Sample Sizes 7-2...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Chapter 7 Estimates and Sample Sizes 7-2 Estimating a Population Proportion 1. The confidence level was not stated. The most common level of confidence is 95%, and sometimes that level is carelessly assumed without actually being stated. 2. The margin of error is the maximum likely difference between the point estimate for a parameter and its true value. 3. By including a statement of the maximum likely error, a confidence interval provides information about the accuracy of an estimate. 4. No. A voluntary response sample is not necessarily representative of the population. 5. For 99% confidence, α = 1–0.99 = 0.01 and α /2 = 0.01/2 = 0.005. For the upper 0.005, A = 0.9950 and z = 2.575. z α /2 = z 0.005 = 2.575 6. For 99.5% confidence, α = 1–0.995 = 0.005 and α /2 = 0.005/2 = 0.0025. For the upper 0.0025, A = 0.9975 and z = 2.81. z α /2 = z 0.0025 = 2.81 7. For α = 0.10, α /2 = 0.10/2 = 0.05. For the upper 0.05, A = 0.9500 and z = 1.645. z α /2 = z 0.05 = 1.645 8. For α = 0.02, α /2 = 0.02/2 = 0.01. For the upper 0.01, A = 0.9900 [0.9901] and z = 2.33. z α /2 = z 0.01 = 2.33 9. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.200+0.500)/2 = 0.700/2 = 0.350 E = (U–L)/2 = (0.500–0.200)/2 = 0.300/2 = 0.150 The interval can be expressed as 0.350 ± 0.150. 10. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.720+0.780)/2 = 1.500/2 = 0.750 E = (U–L)/2 = (0.780–0.720)/2 = 0.060/2 = 0.030 The interval can be expressed as 0.750 ± 0.030. 11. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.437+0.529)/2 = 0.966/2 = 0.483 E = (U–L)/2 = (0.529–0.437)/2 = 0.092/2 = 0.046 The interval can be expressed as 0.483 ± 0.046. 12. Given that ˆp = 0.222 and E = 0.044, L = ˆp – E = 0.222 – 0.044 = 0.178 U = ˆp +E = 0.222 + 0.044 = 0.266 The interval can be expressed as 0.178 < p < 0.266. 198 CHAPTER 7 Estimates and Sample Sizes 13. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.320+0.420)/2 = 0.740/2 = 0.370 E = (U–L)/2 = (0.420–0.320)/2 = 0.100/2 = 0.050 14. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.772+0.776)/2 = 1.548/2 = 0.774 E = (U–L)/2 = (0.776–0.772)/2 = 0.004/2 = 0.002 15. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.433+0.527)/2 = 0.960/2 = 0.480 E = (U–L)/2 = (0.527–0.433)/2 = 0.094/2 = 0.047 16. Let L = the lower confidence limit; U = the upper confidence limit. ˆp = (L+U)/2 = (0.102+0.236)/2 = 0.338/2 = 0.169 E = (U–L)/2 = (0.236–0.102)/2 = 0.134/2 = 0.067 IMPORTANT NOTE: When calculating E = α /2 ˆ ˆ z pq/n do not round off in the middle of the problem. This, and the subsequent calculations of U = ˆp + E and L = ˆp – E may accomplished conveniently on most calculators having a memory as follows....
View Full Document

This note was uploaded on 03/07/2011 for the course STATISTICS 1022 taught by Professor Dr.kalluri during the Spring '11 term at University of South Florida.

Page1 / 31

0673chapter7 - Chapter 7 Estimates and Sample Sizes 7-2...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online