Modules Week 3 Cost Accounting

Modules Week 3 Cost Accounting - Question 2 Modules Week 3...

Info iconThis preview shows pages 1–7. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Modules Week 3 cost Accounting Product costs Inventory 0 Purchases 100,000 Freight In 4,000 Goods Available For sale 104,000 Less 20,000 Merchandise Inventory-year end COGS 84,000 Sales Revenue 200,000 Sales Less COGS 84,000 Gross Margin 116,000
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Modules Week 3 cost Accounting Example
Background image of page 2
Modules Week 3 cost Accounting
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 4
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 6
Background image of page 7
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Question 2 Modules Week 3 cost Accounting Example Modules Week 3 cost Accounting Question 3 Selling 5000 Fixed cost =$4000 Modules Week 3 cost Accounting Variable cost = .20 x 5000 = $1000 Total = 5000 $5000/5000 = $1.00 per cup Example Modules Week 3 cost Accounting...
View Full Document

Page1 / 7

Modules Week 3 Cost Accounting - Question 2 Modules Week 3...

This preview shows document pages 1 - 7. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online