smith - WELCOME SFL 110 Food Preparation for the Family...

Info iconThis preview shows pages 1–8. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
WELCOME!!! SFL 110 – Food Preparation for the Family Syllabus, Calendar, Assignments, Quizzes & Tests
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Textbook Needed to understand lecture and labs. Read and quiz before lecture on that topic. “for to be to get you smarter”
Background image of page 2
We use Blackboard BYU - Brigham Young University Home
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Smart Shopping: MAKE SURE TO COMPLETE THE ONLINE READING!!! TEST…. Loss Leaders Unit Price Food Labels
Background image of page 4
2 oz. serving 25 pound bag cracked nine-grain cereal = $10.00 15 oz. box Crunchy Lucky Charms = $3.97 Cost per serving x family of 6 x 4 days/wk x 50 weeks/year
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Unit Price: Finding the Best Deal Flour 10 lbs @ $1.50 Vs 25 lbs @ $3.50 Canned Applesauce Four 20 oz jars @ $3.00 Vs Five 15 oz cans @ $2.00 Cold Cereal 11.5 oz box @ $2.89 Vs 20 oz box @ $2.99
Background image of page 6
You Do the Math Flour 10 lbs @ $1.50: $1.50/10 = $0.15/lb 25 lbs @ $3.50: $3.50/25 = $0.14/lb Canned Applesauce Four 20 oz jars @ $3.00: $3.00/4 = $0.75/20 = $0.038/oz Five 15 oz cans @ $2.00: $2.00/5 =
Background image of page 7

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 8
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 04/06/2011 for the course SFL 110 taught by Professor Annhardman during the Spring '10 term at BYU.

Page1 / 14

smith - WELCOME SFL 110 Food Preparation for the Family...

This preview shows document pages 1 - 8. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online