Chapter7 - 19. 400+(400*.02)=$408.16 amount of payment to...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Kelli Owens Chapter 7 Homework 1. 450-(450*.08)=414 414-(414*.03)= $401.58 401.58/450= .8924 net price equivalent rate (450-401.59)/450= .1076 single equivalent discount rate 450-401.59= $48.42 trade discount $401.58 = net price 7. 1850-(1850*.12)= 1628-(1628*.09)= 1481.48-(1481.48*.06) = $1392.59 net price 1850-1392.59= $457.41 trade discount 15. 6900*.02= $138 cash discount 7000-138= $6862 net amount paid 17. 200*.01= $2 cash discount 200-2= $198 net amount paid
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 19. 400+(400*.02)=$408.16 amount of payment to be credited 700-408.16=291.84 balance outstanding 21. 450.99*.30= 135.30 trade discount 450.99*.7= 315.69 net price 25. 625*.05=31.25 625-31.25=593.75 593.75*.02=11.88 593.75-11.88= 581.875 581.875*.01=5.81875 581.875-5.81875= $576.06 NET PRICE 31.25+11.88+5.81= $48.94 trade discount 27. 5000*.97 =4850+250= $5100.00 $5250.00 29. 6000*.97= $5820.00+30= $5850.00...
View Full Document

This note was uploaded on 04/12/2011 for the course ACCT 1011 taught by Professor Lawrenceroman during the Fall '07 term at Cuyahoga CC.

Ask a homework question - tutors are online