Week 7, LO 1 Demo - Example Basic Labor Time per Unit(hours...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Week 7: Standard Costs Week 7 Skill Building Demonstration Problem 1 Explain how direct materials standards and direct labor standards are set. Learning Objective 1 Standard Price per Unit- direct materials should reflect the Final, delivered cost of materials, net of discounts. Example: Purchase Price $ 2.00 Freight 0.27 Less Discount (.07) Standard Price per unit $ 2.20 Standard Quantity per Unit- Direct Materials should reflect the amount of materials required for each unit of finished product, as well as any allowance for unavoidable waste, spoilage, and other normal inefficiencies. Example: Material Requirements specified in the bill of materials $ 1.00 Allowance for waste 0.10 Allowance for rejects 0.10 Standard Quantity per unit $ 1.20 Standard Rate per Unit- for direct labor should include wages, employment taxes, and fringe benefits. Example: Basic wage rate $ 5.00 Employment taxes 10% 0.50 Fringe Benefits 20% 1.10 Standard rate per direct labor-hours $ 6.50 Standard Hours per Unit- Standard direct labor time to complete a unit of product.
Image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: .. Example: Basic Labor Time per Unit (hours) 2.0 Allowance for Breaks/Personal Needs 0.1 Allowance for Cleanup 0.2 Definitions & Examples Allowance for Rejects 0.3 Standard Labor-hours per Unit of Product 2.6 *Standard Labor Cost per Unit: $6.50 x 2.6 = $16.9 The following are general models used with standard cost to analyze variances as described in the textbook (page 343 EXHIBIT 8-3) : Price and Quantity Variances: The following information is available to make 1 unit of Product ZZXX : Inputs Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost per Unit Direct materials 2 $5.00 per lb Direct labor 3.5 15.00 per hour Variable manufacturing overhead 2.5 3.00 per hour Total std unit cost ??? Problem Inputs Standard Standard Price or Standard Cost per Solution Quantity or Hours Rate Unit Direct materials 2 $ 5.00 per lb $ 10.00 Direct labor 3.5 15.00 per hour 52.50 Variable manufacturing overhead 2.5 3.00 per hour 7.50 Total std unit cost $ 70.00...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern