Week 4, LO 1 Demo - Week 4 Week 4 Skill Building...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Week 4 Week 4 Skill Building Demonstration Problem 1 Understand how fixed and variable costs behave and how to use them to predict costs. Learning Objective 1 Variable cost is a cost whose dollar amount varies in direct proportion to changes in the activity level (production). For example, to make a bar of soap is cost $1 each and you receive an order in for 10 bars. It would cost $10 to produce the 10 bars of soap for this order. If you receive a second order for 15 bars it would cost $15 to make the 15 bars of soap for this order. The total cost depends on how many bars of soap you produce. This is referred to as an activity base, a measure of whatever causes the incurrence of variable cost. Below are graphical representations of the relationship between total cost and per unit cost per bar of soap. True variable cost s are costs that are proportional to the level of production activity. Step variable costs
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

Page1 / 3

Week 4, LO 1 Demo - Week 4 Week 4 Skill Building...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online