AggregatePlanning-Multi-Product-Problem

AggregatePlanning-Multi-Product-Problem - given in the...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Multi-product Aggregate Planning First write down the formulation as clearly (just like the single product example problem formulation in Single-Product-Model.pdf posted in the class folder on Cannibal), then solve it using Excel (by modifying the single product formulation illustrated in Single-Product- Solution.xls). You should include the formulation and the Excel outputs in a report format, written clearly. Your Excel output should include numerical results and also the cell formulas (printed as screen shots). You may work in groups of two. 1. A company produces two major items: widgets and gizmos. Demands by month are
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: given in the table below. Assume 21 days in a month. It takes a worker two days to make a widget and three days to make a gizmo. Currently, there are 32 workers at the plant. To hire a new worker costs $700, and to lay o± an existing worker costs $1000. Workers are paid $2000 per month. A widget costs $250 to make, and a gizmo costs $380. Backorders are nor allowed and the interest rate is 36%. Develop a monthly aggregate production plan for this planning period. Formulate the problem as an LP and then solve it using Excel. Period 1 2 3 4 5 6 Widget 98 98 98 98 98 98 Gizmo 244 246 248 250 251 253 1...
View Full Document

This note was uploaded on 04/28/2011 for the course ISEN 615 taught by Professor Staff during the Spring '08 term at Texas A&M.

Ask a homework question - tutors are online