PracticeChapter03

PracticeChapter03 - CHAPTER 3 32 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8....

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
CHAPTER 3 3–2 1. Driver for overhead activity: Number of speakers 2. Total overhead cost = $350,000 + $2.20(70,000) = $504,000 3. Total fixed overhead cost = $350,000 4. Total variable overhead cost = $2.20(70,000) = $154,000 5. Unit cost = $504,000/70,000 = $7.20 per unit 6. Unit fixed cost = $350,000/70,000 = $5.00 per unit 7. Unit variable cost = $2.20 per unit 8. a. and b. 50,000 Units 100,000 Units Unit cost a $9.20 $5.70 Unit fixed cost b 7.00 3.50 Unit variable cost c 2.20 2.20 a [$350,000 + $2.20(50,000)]/50,000; [$350,000 + $2.20(100,000)]/100,000. b $350,000/50,000; $350,000/100,000. c Given in cost formula. 3–2 Concluded The unit cost increases in the first case and decreases in the second. This is because fixed costs are spread over fewer units in the first case and over more units in the second. The unit variable cost stays constant. 32
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
3–6 1. Yes, there appears to be a linear relationship. 2. Low: 700, $2,628 High: 3,100, $6,564 V = ( Y 2 Y 1 )/( X 2 X 1 ) = ($6,564 – $2,628)/(3,100 – 700) = $3,936/2,400 = $1.64 per visit F = $6,564 – $1.64(3,100) = $1,480 OR F = $2,628 – $1.64(700) = $1,480 Y = $1,480 + $1.64
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 05/08/2011 for the course ACTG 2P21 taught by Professor Scarborough during the Winter '10 term at Brock University.

Page1 / 5

PracticeChapter03 - CHAPTER 3 32 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8....

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online