{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Math Appendix F How does my garden grow

Math Appendix F How does my garden grow - Write an equation...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
How Does My Garden Grow? Appendix F Please save this document to your computer as a Word document. Input your answers and work into the document, and save. Post as at attachment in your Individual Forum. Don’t forget to show your work! 1. Each year, I plant a fruit/vegetable garden in the spring. I grow a variety of things, but my BIG plantings are of tomatoes and peppers. However, getting my seeds to sprout is not as easy as you’d think…. A. This year, I seeded both peppers and tomatoes, using a total of 84 seeds. Write an equation to show this. B. I sowed three times as many tomato seeds as pepper seeds. Write an equation to show this. C. How many tomato seeds did I plant? D. How many pepper seeds did I plant? 2. I also planted bean seedlings and squash vines this year. A. I planted a total of 16 bean and squash plants.
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Write an equation to show this. B. The bean seedlings were $2.25 each, and the squash vines were $1.27 each. I spent a total of $33.06. Write an equation to show this. C. How many bean seedlings did I plant? D. How many squash vines did I plant? 3. We decided to have a company come in to do our landscaping for us. The first company, Casey’s Landscaping charged me $25 per visit, and then $15 per hour to work on our yard. The second company, Isabelle’s Lawn Care, charged us $10 per visit, and then $22 per hour. A. Which company provides a better deal for 15 hours worth of work? How do you know? B. Which company provides a better deal for 3 hours worth of work? How do you know? C. For what values does Isabelle’s Lawn Care offer the better deal? Express your answer as an inequality....
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern