7.4 Word Problems - Name Date 7.4 Word Problems Chapter 7...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Name:_________________________________________ Date__________ 7.4 Word Problems Chapter 7 Solve each word problem by first writing a system of equations. Remember the SENTENCES!!!!! 1. At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. The receipts for a total of 172 cones AND sundaes were $294.20. How many cones and sundaes were sold? 2. You purchase 8 gal of paint and 3 brushes for $152.50. The next day, you purchase 6 gal of paint and 2 brushes for $113.00. How much does each gallon of paint and each brush cost? 3. Pie Palace sells apple pies for $6.99 and cherry pies for $10.99. Pie Palace sold 36 pies for a total of $331.64. How many of each type were sold?
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
4. Ms. Johnson decides to open up a carnival. Pony rides cost $10.00 each and elephant rides cost $15.00. If she sells 12 rides for $155.00 how many of each ride did she sell? 5. We decide to make “Ms. Johnson is the Best” t-shirts. We invest $1500 in t- shirt making equipment and $3 for each t-shirt. If we sell the t-shirts for
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 05/16/2011 for the course ALGEBRA 098 taught by Professor Johnson during the Spring '09 term at Grand Valley State.

Page1 / 3

7.4 Word Problems - Name Date 7.4 Word Problems Chapter 7...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online