4.1 notes - Sections 4.1 Ratios Our Goals For today Find a...

Info iconThis preview shows pages 1–13. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Sections 4.1 Ratios
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Our Goals For today Find a Unit Rate Convert Units
Background image of page 2
Practice: Simplify the fractions 84 49 42 24 180 135 14 40 25 35 88 96 144 99
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Ratio RATIO: a comparison of two numbers. Can be written as: A to B A:B b a
Background image of page 4
Unit Rate A UNIT RATE is a ratio with a denominator of 1 Practice: Find the unit rate. (the cost per item, cost per ounce, etc.) Apple juice costs $1.56 for 48 oz Step 1: Write as a fraction Step 2: Make the denominator (the bottom number) 1 Milk costs $2.65 for 32 oz
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Chips cost $1.75 for 16oz Lindsay biked 27 miles in 3 hours
Background image of page 6
Rate Conversions: RATE CONVERSIONS: To do rate conversions, we need to cross cancel. So let’s practice: lb oz 1 16 = m cm 1 100 = gal qts 1 4 = cm mm 1 10 = mi ft 1 5280 = m mm 1 1000 = ft in 1 12 = km m 1 1000 = min 1 sec 60 = hr 1 min 60 = 3 8 4 3 3 16 16 7 3 16 16 7 feet miles hours feet day utes utes onds
Background image of page 7

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 8
Background image of page 9

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 10
Background image of page 11

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 12
Background image of page 13
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 05/16/2011 for the course ALGEBRA 098 taught by Professor Johnson during the Spring '09 term at Grand Valley State.

Page1 / 13

4.1 notes - Sections 4.1 Ratios Our Goals For today Find a...

This preview shows document pages 1 - 13. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online