acc 2 Homework week 6

acc 2 Homework week 6 - Sutherland manufactures and sells...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Sutherland manufactures and sells 110,000 laser printers each month. A principal component part in each printer is its paper feed drive. Sutherland's plant currently has the monthly capacity to produce 150,000 drives. The unit costs of manufacturing these drives (up to 150,000 per month) are as follows: Variable costs per unit: Direct materials $45 Direct labor 25 Variable manufacturing overhead 5 Fixed costs per month: Fixed manufacturing overhead $1,200,000 Desk-Mate Printers has offered to buy 20,000 paper feed drives from Sutherland to be used in its own printers. Compute the following: a. The average unit cost of manufacturing each paper feed drive assuming that Sutherland manufactures only enough drives for its own laser printers. b. The incremental unit cost of producing an additional paper feed drive. c. The per-unit sales price that Sutherland should charge Desk-Mate to earn $500,000 in monthly pretax profit on the sale of drives to Desk-Mate. (Round your answers to two decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 3

acc 2 Homework week 6 - Sutherland manufactures and sells...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online