GUNEY_VE_DOGU_CEPHESI_SESSIZ.pdf - İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ 11 HAFTA VE İNKILÂP ATATÜRK İLKELERİ TARİHİ I Yrd.Do�.Dr İnci ÇAĞLAYAN

GUNEY_VE_DOGU_CEPHESI_SESSIZ.pdf - İSTANBUL KÜLTÜR...

This preview shows page 1 - 10 out of 27 pages.

11. HAFTA İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ I Yrd.Doç.Dr. İnci ÇAĞLAYAN
Dersin İçeriği Güney Cephesi - Maraş Savunması -Urfa Savunması - Antep Savunması - Pozantı Savaşı Ankara Antlaşması Doğu Cephesi Gümrü Antlaşması
İtilaf Devletleri’nin Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının ardından Mütareke’nin 7. maddesine dayanarak Anadolu’da başlattıkları işgal girişimleri halkın tepkisine neden olmuştur . Kuvayı Milliye güçleri düzenli ordu birlikleri kuruluncaya kadar işgale karşı direnmiş önemli mücadele vermiştir .
Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler
Güney Cephesi İtilaf devletleri daha Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti’nin topraklarını kendi aralarında yaptıkları gizli anlaşmalarla paylaşma mücadelesine girmişler ve bu amaçlarını Mondros Mütarekesi’nin özellikle 7. maddesine dayanarak gerçekleştirmeye çalışmışlardır . İngilizler, Musul, İskenderun ve Kilis bölgesini işgal ederken haberleşme araçlarına, halkın elinde bulunan silahlara el koymuşlar . Antep’in de işgal girişiminden sonra Urfa ve Maraş bölgesini de işgal etmişlerdir .
Maraş Savunması Maraş’ı işgal eden Fransızlar bölgede hakimiyetlerini kurabilmek için halka karşı acımasızca eylemlere girişmeleri bölge halkının tepkisine topluca direnişe geçmelerine neden olmuştur . Kalede bulunan Türk bayrağını indirmeleri, suçsuz kişileri öldürmeleri halkın topluca direnişe geçmesine neden olmuştur . Sütçü İmam‘ın “Kalesinde bayrağı dalgalanmayan ülkede cuma namazı kılınmaz” söylemi üzerine halk eyleme geçmiştir . Mustafa Kemal Paşa bir bildiri yayınlayarak halka moral vermiştir . 11 Şubat 1920 ’ye kadar süren iç savaş Maraş halkının ve 20. ve 3. Kolordudan gelen subayların başarılı mücadeleleri sonucu Fransızların şehri terk etmeleriyle sona ermiştir .
Urfa Savunması İngilizlerden sonra Urfa’ya girenFransızlar Ermeniler ile birlikte bölge halkına karşı olumsuz davranışlarda bulunurlar. Jandarma Komutanı olarak Urfa’ya atanan Yüzbaşı Ali Sâip Bey halkı düzenli bir şekilde örgütler. 3 bin kişilik askeri bir güç oluşturulur. 10 Nisan 1920’ye kadar süren çatışmalar sonucu halkın başarısı ile sonuçlanır ve şehir işgalden kurtulur.
Antep Savunması Fransızlar tarafından işgal edilerek Fransızların eline geçmiştir . İşgalden sonra Fransızlar Ermeniler ile birlikte hareket ederek bölge halkına karşı eylemlere girişmeleri bölge halkının tepkisine neden olmuştur .

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture