{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

plaukstošas lapu

plaukstošas lapu - plaukstoas lapu.k...

Info icon This preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
plaukstošas lapu.k sugas kā ari P,E kailsakņu stād mat, no ziemas glabāts var stādīt līdz jūnija vidum, ja vien augsnes ir pietiekami mitra. Stād mat ar slēgtu sakņu sist var stādīt visu veģetācijas periodu bet nav ieteicams to darīt galotnes dzinuma aktīvās augšanas laikā.Rudeni vispirms stāda skuj.k tad lapu.k . skuju.k stadīšanu var laikā kad b;erziem un apsēm dzeltē lapas pārtrauc kad tās nobirst.lapu.k stādīšanu var veikt līdz pirmajam salam.Rudenī nav ieteicams stādīt slapjās vai arī smagās mehāniskā sastāva augsnēs kā arī kūdru augsnēs. Stādīšanas veidi izmantojot rokas darba rīkus 1)vertikālā spraugā ar dažādu modeļu stādīšanas šķēpiem 2)slīpā spraugā ar meža kapli vai lāpstu 3)šķērslipuma vai T veida šķēlumā ar kapli vai lāpstu 4)bedrītē 5)ar stādstobru visos gadījumos mitrumapgādes nodrošināšanai būtiska ir augsnes piespiešanās pie stādu sakņu sistēmas. Pusmehānizēta stādīšana
Image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

 • Left Quote Icon

  As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

  Student Picture

  Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

  Student Picture

  Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

 • Left Quote Icon

  The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

  Student Picture

  Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern