Solution to P11-18 Garrison 13e

Solution to P11-18 Garrison 13e - Problem 11-18 (45...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Problem 11-18 (45 minutes) This problem is more difficult than it looks. Allow ample time for discussion. 1. Actual Quantity of Input, at Actual Price Actual Quantity of Input, at Standard Price Standard Quantity Allowed for Output, at Standard Price (AQ × AP) (AQ × SP) (SQ × SP) 12,000 yards × $4.00 per yard* 11,200 yards** × $4.00 per yard* $45,600 = $48,000 = $44,800 Price Variance, $2,400 F Quantity Variance, $3,200 U Total Variance, $800 U * $22.40 ÷ 5.6 yards = $4.00 per yard ** 2,000 sets × 5.6 yards per set = 11,200 yards Alternatively, the variances can be computed using the formulas: Materials price variance = AQ (AP SP) 12,000 yards ($3.80 per yard* $4.00 per yard) = $2,400 F *$45,600 ÷ 12,000 yards = $3.80 per yard Materials quantity variance = SP (AQ SQ) $4.00 per yard (12,000 yards 11,200 yards) = $3,200 U
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Problem 11-18 (continued) 2. Many students will miss parts 2 and 3 because they will try to use product costs as if they were hourly costs. Pay particular attention to
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 06/08/2011 for the course ACTG 213 taught by Professor Lawrence during the Spring '11 term at Portland CC.

Page1 / 3

Solution to P11-18 Garrison 13e - Problem 11-18 (45...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online