Review1 - Chapters 1& 2 Review for Test 1 Name Practice...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Chapters 1 & 2 Review for Test 1 Name: Practice these problems. Study your quizzes, worksheets, examples done in class, and WileyPlus homework. 1. Solve for x . Draw a real number line solution for d) and e). (a) 2( x- 1) = 16 (b) x + 6 x- 7 = 4 (c) 1 x + 7 = 100 (d)- (22- 6 x ) 2 < 5 (e) 3 + 3 x ≥ 3 2. The different costs of bread at the supermarket are listed below. $1.50, $0.98, $1.49, $2.15, $1.98, $2.05 (a) Find the mean and median cost of bread. (b) You can also buy a loaf of pumpernickel bread in the bakery section, but it costs $4.50. Explain how this affects the mean from part (a). 3. Given the two points (1,0) and (2,3) for each of the following equations, identify which points are solutions for that equation. (a) y = 2 x- 2 (b) y = x 2- x + 1 4. Write the following both in inequality notation and interval notation. (a) x is less than or equal to 5. (b) x is between -7 and 5 but not equal to -7 or 5. (c) x is less than 2 or greater than 10....
View Full Document

This note was uploaded on 06/13/2011 for the course MATH 111 taught by Professor Hitchcock during the Fall '08 term at South Carolina.

Page1 / 4

Review1 - Chapters 1& 2 Review for Test 1 Name Practice...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online