2) Managerial Financial Accounting Assignments AP1-2 Solution

2) Managerial Financial Accounting Assignments AP1-2 Solution

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
AP1-2
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Incremental Analysis [LO 5, 6] Santiago's Salsa is in the process of preparing a production cost budget for May. Actual costs in April were: Santiago's Salsa Production Costs April 2011 Production 29,600 Jars of Salsa Ingredient cost (variable) $23,680 Labor cost (variable) 14,800 Rent (fixed) 5,240 Depreciation (fixed) 6,960 Other (fixed) 1,830 Total $52,510 The company is currently producing and selling 325,900 jars of salsa annually. The jars sell for $5.50 each. The company is considering lowering the price to $5.00. Suppose this action will increase sales to 381,900 jars. AP 1-2 The variable costs are $1.30 per jar of salsa as follows:
Background image of page 2
Background image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Production 29,600 Jars of Salsa Ingredient cost $23,680 Labor cost 14,800 Total $38,480 $38,480 ÷ 29,600 jars of salsa = $1.30 per jar of salsa. Thus, the incremental cost of producing an extra 56,000 jars of salsa is $72,800 (i.e., $1.30 × 56,000). AP1-2 The incremental revenue associated with a price reduction of $0.50 is $117,050 as follows: Original revenue (325,900 × $5.50) $1,792,450 Revenue with price change (381,900 × $5.00) 1,909,500 Incremental revenue associated with price change $117,050...
View Full Document

Page1 / 3

2) Managerial Financial Accounting Assignments AP1-2 Solution

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online