2071sp11gameshowsol

2071sp11gameshowsol - Solution DRAFT to ACG 2071 GAME SHOW...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Solution DRAFT to ACG 2071 GAME SHOW QUESTIONS Spring 2011 DRAFT 1 A 2 DM: Flour 12/16*$0.80 = $0.60 DM: 8/16*$4.00 = 2.00 DM: 1/16*$5.60 = 0.35 DL 6/60*$12 = 1.20 DL: 3/60*$13 = 0.65 VOH $10*9/60 = 1.50 FOH $22*9/60 = 3.30 Standard cost $9.60 3 C 4 A 5 C 6 $13,750 F 7 $8.875 F P A S $1.25 $1.30 Q A A 275,000 275,000 343,750 357,500 MPV $13,750 F TMV = $8,875 F 8 $11,000 U 9 $6,000 F P A S $12.50 $12.00 Q A A 22,000 22,000 275,000 264,000 LRV LEV $11,000 U $6,000 F 10 $5,500 U
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
11 $3,500 U VOH = $120,000/80,000 = FOH = $56,000/80,000 = Flex Budget VOH $1.50*75,000 FOH $56,000 174,000 168,500 OH controllable OH volume var $5,500 U $3,500 U 12 C 13 C 14 D 15 D 16 ($85,000 - $37,750) / $85,000 = 55.59% 17 First determine which product has the highest CM per limited resource: Buckete = $18/2.0 = $9 per pound Shovels $3.75/0.40 = $9.375 per pound Produce only shovels: 1,500/0.40 = 3,750 shovels 18 B 19 B 20 A 21 DM $0.25 DL 0.40 MOH: Setups: $12, 1000 = $12,000 Moldings: $8*8,000 = 64,000 Finishing: $7*2,000 = 14,000 Total 90,000 number of units 100,000 Per unit amount 0.90 Unit cost $1.55 22 Rate = $84,000/12,000 = $7.00 per DLH Applied = $7.00*12,600 = $88,200
Background image of page 2
87,100 88,200 1,100 overapplied 23 VC per unit = $3,600 - $2,800 = $0.20/mile 12,000 - 8,000 $3,600 = $0.20*12,000 + FC so FC = $1,200 TC = 0.20X + 1,200 TC = $0.20*7,500 + 1,200 = $2,700 24 Sales ($45*25,000) 1,125,000 VC ($23*25,000) 575,000 FC 286,000 Gross profit $264,000 25 NOTE: Omit the line item in the table labeled as 'consoles per batch) Rate = $882,000 = $49 per DLH 18,000 Applied = $49*12,000 DLH = $588,000 Per unit = $588,000/10,000 = $58.80 per unit 26 D 27 D 28 D 29 DL = $96,400 - $11,200 = $85,200 OH applied = $85,200*1.20 = $102,240 WIP 20,780 58,300 85,200 102,240 242,000 24,520 30 $103,455/85,500 = $1.21 per DL$
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 07/09/2011 for the course ACG 2071 taught by Professor Tanner during the Spring '11 term at UNF.

Page1 / 22

2071sp11gameshowsol - Solution DRAFT to ACG 2071 GAME SHOW...

This preview shows document pages 1 - 4. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online