Week 3 answer discussion 1

Week 3 answer discussion 1 - Answer to question no:1 unit...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Answer to question no:1 A. Calculate the unit product cost under variable costing and absorption costing. unit cost under variable costing unit cost under absorption costing Direct materials per unit 48 Direct materials per unit Direct labour per unit Direct labour per unit Variable manufacturing cost per  2 Variable manufacturing cost per unit unit cost 50 fixed manufacturing cost per unit unit cost 2. Prepare an absorption costing income statement for September Income statement under abdorption costing this year sales 1500000 cost of goods sold beginning inventory 0 cost of goods manufactured 960000 goods available for sale 960000 ending inventory 160000 cost of goods sold 800000 gross profit 700000 fixed selling expenses 470000 variable selling expenses 180000 Net income 50000 3. Prepare a contribution format income statement for September using variable costing sales 1500000 less:cost of goods sold
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 4

Week 3 answer discussion 1 - Answer to question no:1 unit...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online